2018-2019

Anul 2019 reprezenta foarte mult pentru toată suflarea uistă, era un an de referință. În primul rând, împlinirea unui secol de viață, ce a cuprins trăiri și emoții intense, iubire și onoare, respect și loialitate față de țară, devotament și, mai ales, demnitate în apărarea culorilor clubului! Erau toate premisele ca “U” să spere și să înfăptuiască revenirea în primul eșalon fotbalistic, dar totul s-a năruit în cele două meciuri de baraj. Astfel, centenarul existenței nu a putut fi sărbătorit pe deplin, aceasta nereușită facând ca sărbătoarea să fie destul de reținută. Drumul merge însă mai departe!

Conducerea clubului

președinte: Constantea Radu

vicepreședinte: Irimieș Cosmin

manager sportiv: Sabău Ovidiu

Pe banca tehnică a rămas Adrian Falub, care a promovat echipa din liga a treia.

Veniri:

Cosmin Dur Bozoancă, Carol Taub (ambii de la ASU Poli Timișoara), Twumasi Kofi, Căpușă Tiberiu, Doru Dumitrescu (toți împrumut de la Viitorul Constanța), Cristian Gavra (definitiv de la Viitorul Constanța), Coman Marius (definitiv de la cfr), Laszlo Sepsi, Jevrem Kosnic, Berci Dan ( liberi de contract), Coman Alexandru (Hermanstadt),

în pauza de iarnă au venit: Pârvulescu Nicolae (Pandurii Târgu Jiu), Mircea Axente (Dinamo Bucuresti), Janos Norbert (Ferencvaros), Ursu Ionuț (Sepsi Sfântu Gheorghe), Chitoșcă Sebastian (FC Botoșani)

Plecări:

Lemac Brian (Metalurgistul Cugir), Manu Victor (CSA Steaua), Lemnaru Valentin, Onicaș Mihai, Hâmpea Darius (toți Unirea Dej), Micaș Adrian, Potcoavă Marius (împrumutați la Comuna Recea), Chiș Paul, Trancă Alexandru (Pandurii Târgu Jiu), Saroși Raul (Armătura Zalău), Salcău Sebastian (Arieșul Turda)

Lotul de jucători

Portari

Dur Bozoancă Cosmin (36-0), Dinu Iulian (2-0)

Fundași

Căpușă Tiberiu (15-0), Kosnic Jevrem (3-0), Abrudan Octavian (30-1), Taub Carol (27-0), Takacs Rareș (7-1), Manu Victor (1-0), Cordoș Andrei (31-1), Sepsi Laszlo (24-0), Berci Dan (25-0), Coman Alexandru (29-3), Ursu Ionuț (8-0), Telcean Tudor (3-0)

Mijlocași

Dumitrescu Doru (11-1), Giurgiu Gabriel (30-2), Florescu George (26-6), Ursu Octavian (13-5), Hațiegan Andrei (26-6), Hordouan Denis (12-1), Greu Răzvan (18-1), Twumasi Kofi (12-2), Janos Norbert (9-2), Pârvulescu Nicolae (13-4), Chitoșcă Sebastian (3-0)

Atacanți

Goga Dorin (30-19), Gavra Cristian (37-22), Coman Marius (23-3), Ene Cristian (12-1), Axente Mircea (11-3), Burghele Florin (2-0)

Antrenori

Falub Adrian (etapele 1- 13, Ripensia Timisoara )

Cojocaru Mircea (etapele 14- 20)

Lobonț Bogdan (etapele 21-38)

Sponsorii echipei

Banca Transilvania, Irum, DeLonghi, Electrogrup, Arobs, Clinica Sante, Untold, Ochio, Casa Pariurilor, Terapia, RMB Interauto, Prodvinalco, Iulius Mall, Arovit, Xonix, Tetarom, WoodCore, Ducfarm

tricourile oficiale pentru sezonul 2018-2019 prezentate de către fotbaliștii: Cordoș, Giurgiu și Abrudan

Rezultate

#DataC.R.AdversarA/
D
Scor
(U-adv)
103.08.2018Metaloglobus BucurestiA2 – 0
213.08.2018Chindia TargovisteD1 – 2
319.08.2018Energeticianul PetrosaniA3 – 0
426.08.2018ASU Poli TimisoaraD0 – 1
529.08.2018F3ACS 01 Gloria BistritaD2 – 1
603.09.2018Luceafarul OradeaA2 – 0
710.09.2018Aerostar BacauA3 – 2
813.09.2018F4Comuna ReceaD3 – 1
917.09.2018FC ArgesD1 – 2
1023.09.2018Petrolul PloiestiA3 – 2
1126.09.2018Q16Progresul SpartacD1 – 0
1229.09.2018Dacia MioveniD1 – 1
1307.10.2018Daco Getica Buc.A1 – 1
1410.10.2018Farul ConstantaD3 – 0
1513.10.2018Dacia Unirea BrailaA6 – 1
1618.10.2018Ripensia TimisoaraD1 – 1
1725.10.2018ACS Poli TimisoaraA4 – 0
1831.10.2018Q8Astra PloiestiA3 – 4
1904.11.2018UTA AradD4 – 0
2011.11.2018Academica ClinceniA3 – 0
2118.11.2018Sportul SnagovD0 – 0
2225.11.2018CS BalotestiA0 – 0
2328.11.2018Pandurii Targu JiuD5 – 1
2402.12.2018Metaloglobus BucurestiD1 – 0
2507.12.2018Chindia TargovisteA3 – 1
2623.02.2019Energeticianul PetrosaniD2 – 0
2704.03.2019ASU Poli TimisoaraA1 – 0
2810.03.2019Luceafarul OradeaD3 – 1
2916.03.2019Aerostar BacauD2 – 1
3024.03.2019FC ArgesA0 – 0
3130.03.2019Petrolul PloiestiD0 – 1
3206.04.2019Dacia MioveniA1 – 2
3309.04.2019Daco Getica Buc.D6 – 2
3413.04.2019Farul ConstantaA2 – 1
3521.04.2019Dacia Unirea BrailaD8 – 0
3626.04.2019Ripensia TimisoaraA2 – 3
3705.05.2019ACS Poli TimisoaraD3 – 0
3812.05.2019UTA AradA3 – 0
3916.05.2019Academica ClinceniD0 – 0
4021.05.2019Sportul SnagovA1 – 0
41CS BalotestiD2 – 0
4201.06.2019Pandurii Targu JiuA2 – 0
4309.06.2019BHermanstadt SibiuA0 – 2
4412.06.2019BHermanstadt SibiuD1 – 0
F3, F4- faza 3 resprectiv faza 4-a din Cupa României
Q16, Q8- șaisprezecimi respectiv optimi din Cupa României
B- meci de baraj pentu promovarea în Liga 1

Clasament

#EchipaMVEIGP
1Chindia Targoviste38277479-3388
2Academica Clinceni38283777-2487
3Universitatea Cluj38257685-2682
4Petrolul Ploiesti38245977-3877
5Sportul Snagov382171056-3770
6FC Arges382081054-3368
7CS Mioveni381871363-4161
8Luceafarul Oradea3814101457-5952
9Metaloglobus Bucuresti381471743-5649
10ASU Politehnica Timisoara381391639-3848
11Daco Getica Bucuresti3811141354-5547
12UTA Arad381381755-6447
13Ripensia Timisoara3812111544-5447
14Farul Constanta381451946-6047
15Pandurii Targu Jiu381281857-6544
16Luceafarul Oradea389121746-5539
17Aerostar Bacau381152260-6838
18Poli Timisoara38782331-6729
19CS Balotesti38662631-8824
20Dacia Unirea Braila38472730-12319