U19. Universitatea Cluj pierde meciul contra celor de la Viitorul Cluj.

Într-un meci contând pentru etapa a-VI-a, din play-off-ul Elitelor U19, studenții clujeni au pierdut, scor 2-1, pe terenul celor de la Viitorul Cluj.

Confruntătă cu o serie de probleme medicale (Scocîlcă, Rațiu, Felecan, Neacșu) plus convocarea lui Kolbasz la națională, Marius Suller a apelat la o serie de copii mult mai mici, ca vârstă. Cu toate că studenții au început mai bine meciul, cantonându-i pe adversari în propria jumătate cei care au înscris primii au fost cei de la Viitorul în urma unui contraaatac. La pauză s-a intrat cu scorul de 1-0.

Marius Suller i-a scos din teren în minutul 46 pe Fălcușan și Fărăgău, în locul lor au intrat Uțiu și Bălan. Universitatea a intrat foarte bine în joc în a doua repriză. În minutul 60, la Universitatea a ieșit mijlocașul Molnar pentru atacantul Deac. În minutul 75, Șepcile roșii au reușit să marcheze în urma unui penalty executat de Călugăr, portarul a respins în față de unde Vînău a introdus mingea în plasă. Pâna la final au mai intrat Larionesi în locul lui Vlad Moraru și Gligor în locul lui Călugăr. La o fază fixă -corner-, după minutul 85 cei de la Viitorul au reușit să marcheze golul victoriei.

De remarcat:

* Diferența de vârstă între componenții celor două echipe. Dacă la gazde remarcăm 8 titulari născuți în 2003 la Universitatea doar 2 dintre titulari sunt născuți 2003 !!!

* Trei dintre fotbaliștii noștri au evoluat cu febră.

* George Gligor, născut 2004, a debutat la echipa U19 a Universității

* La scorul de 1-1, la o fază de atac a gazdelor, fostul mare atacant al Șepcilor Roșii, Marius Popescu, actualmente pe banca Viitorului, a sprintat aproximativ 20 de metri pentru a cere un penalty pentru obscura echipă care evolueză pe baza Dan Anca