Year: 2024

Sezonul 2023-2024

Sezonul 2023-2024

Azi, 17 iunie, are loc reunirea echipei pentru noul sezon, al 59-lea pe prima scenă a fotbalului românesc. 4everucluj.ro își propune în cele ce urmează să prezinte, în cifre, campionatul recent încheiat.

Am fost aproape de îndeplinirea a 3 obiective importante, însă, din păcate, ne-am împotmolit de fiecare dată:

  1. La sfârșitul sezonului regular am terminat pe locul 7, cu toate că, în prelungirile ultimului meci, am fost pentru câteva minute pe locul 6.
  2. Am ratat în prelungirile semifinalei, cu Oțeul Galați, șansa de a evolua în finala Cupei României.
  3. În 26 mai, la Craiova, am pierdut și ultima oportunitate de a juca într-o cupă europeană. Loteria de la 11 metri ne-a fost potrivnică.

Clasament sezon regular

MECIURI DISPUTATE

Per total, ”Șepcile roșii” au disputat 46 de meciuri oficiale, defalcate în următoarele competiții (30 meciuri- Sezonul Regulat + 9 meciuri în Play-out + 5 meciuri în Cupa României + 2 meciuri de Baraj Conference League).

Dintre aceste meciuri, 22 au fost considerate pe teren propriu. Doar 20 s-au disputat pe stadionul Mircea Luca (Cluj Arena), celelalte două au fost organizate la Mediaș (datorită festivalului Untold).

Universitatea a repurtat 17 victorii, 12 partide au fost pierdute iar alte 17 s-au terminat la egalitate. Golaverajul fiind favorabil: 62 marcate- 53 primite.

Curioziăți:

  • Universitatea Cluj s-a deplasat la București pentru 4 meciuri, însă niciodată nu a pierdut. Trei victorii și un meci egal au fost rezultatele, mai mult decât mulțumitoare:

CSA Steaua- U, 1-3, Cupa României;

FCSB- U, 2-2, Sezon Reg;

Rapid București- U, 2-3, Sezon Reg;

Dinamo București- U, 0-1, Sezon Reg;

  • Campiona en-titre, FCSB a scos două egaluri împotriva noastră (2-2 în capitală și 0-0 la Cluj).

Clasament Play-out 2023-2024

1UTA Arad9522151137
2Otelul Galati961211736
3Hermannstadt942313734
4U Cluj9333121033
5Petrolul Ploiesti932481429
6Poli Iasi93157827
7Dinamo Bucuresti9243101225
8 FC Botosani9423111125
9FC Voluntari9243111124

ANTRENORII ECHIPEI. FOTBALIȘTII UTILIZAȚI

În startul sezonului, pe banca tehnică a echipei a fost numit Anton Petrea. Acesta a condus echipa în primele 6 meciuri. O victorie, 3 egaluri și două înfrângeri au fost rezultatele dezamăgitoare care l-au îndepărtat de la echipă pe antrenorul brăilean.

Din etapa 7, Ioan Ovidiu Sabău a acceptat să revină la Universitatea. Din totalul de 40 de meciuri pe care le-a condus, ”Moțul” a reușit să câștige 16, 14 partide s-au terminat la egalitate iar alte 10 dispute au fost pierdute.

În sezonul 2023-2024, cei doi antrenori (Petrea +Sabău) au rulat, un total de 44 de fotbaliști.

Dan Nistor a fost, fără îndoială, un fotbalist determinant pentru ”Șepcile Roșii”. De altfel domină toate clasamentele când vine vorba despre realizări individuale.

Top 10- Meciuri Disputate

  1. DAN NISTOR- 43 meciuri
  2. DANIEL POPA- 42 meciuri
  3. ALEX CHIPCIU- 41 meciuri
  4. OVIDIU BIC- 39 m.
  5. GABRIEL SIMION- 35 m.
  6. ROBERT SILAGHI- 33 m.
  7. VALENTIN GHEORGHE- 33 m.
  8. LUCAS MASOERO- 32 m.
  9. BOGDAN MITREA- 31 m.
  10. DORINEL OANCEA- 29 m.

TOP 20- Minute jucate

  1. DAN NISTOR- 3647 minute
  2. ALEX CHIPCIU- 3460 m.
  3. OVIDIU BIC- 3149 m.
  4. DANIEL POPA- 2978 m.
  5. BOGDAN MITREA- 2324 m.
  6. GABRIEL SIMION- 2145 m.
  7. DORINEL OANCEA- 2000 m.
  8. BOGDAN VĂTĂJELU- 1873 m.
  9. THALISSON KELVEN- 1778 m.
  10. KEVIN DOUKOURE- 1719 m.
  11. ANDREI GORCEA- 1710 m.
  12. IANIS STOICA- 1645 m.
  13. ROBERT SILAGHI- 1608 m.
  14. PLAMEN ILIEV- 1530 m.
  15. ROGER JUNIO- 1477 m.
  16. VALENTIN GHEORGHE- 1279 m.
  17. ANDREI MIRON- 1037 m.
  18. EDVINAS GERTMONAS- 990 m.
  19. ANDREI PIȚIAN- 913 m.
  20. ANTE ROGULJIC- 865 m.

La polul opus, cu cele mai puține minute sunt următorii: Dragoș Tescan (81 minute), Ovidiu Perianu (77 m.), Andreias Calcan (75 m.), Albert Hofman (31 m.), Antonio Suciu (1 m.)

Curiozități:

  • Antrenorii echipei au apelat la 6 fotbaliști care au terminat junioratul la echipa noastră: Andrei Gorcea, Andreias Calcan, Bogdan Mitrea, Albert Hofman, Alin Chinteș și Antonio Suciu.
  • Ioan Ovidiu Sabău i-a debutat la seniori pe Alin Chinteș și Antonio Suciu în acest sezon.

Chinteș la meciul de debut. La Craiova în etapa 25 a sezonului regular.

GOLGETERII ECHIPEITOP

17 fotbaliști au reușit să înscrie măcar un gol în ultimul sezon. Din nou, liderul clasamentului, același, Dan Nistor !

  1. Dan Nistor- 15 goluri marcate
  2. Daniel Popa- 11 g.m.
  3. Ianis Stoica- 9 g.m.
  4. Alexandru Chipciu- 6 g.m.
  5. Federico Anselmo- 4 g.m.
  6. Ante Roguljic- 3 g.m.
  7. Bogdan Mitrea- 2 g.m.
  8. Valentin Gheorghe- 2 g.m.
  9. Filip Ilie- 2 g.m.

Fotbaliști care au marcat câte 1 gol: Lucas Masoero, Dragoș Tescan, Marco Fossati, Dorinel Oancea, Robert Silaghi, Elvis Manu, Alexandru Cîmpanu, Andrei Miron.

TOP 10 – cei mai buni pasatori

  1. DAN NISTOR- 14 pase de gol
  2. DANIEL POPA- 5 p.d.g.
  3. VALENTIN GHEORGHE- 4 p.d.g.
  4. ALEXANDRU CHIPCIU- 4 p.d.g.
  5. IANIS STOICA-4 p.d.g.
  6. BOGDAN VĂTĂJELU- 3 p.d.g.
  7. ANTE ROGULJIC- 3 p.d.g.
  8. OVIDIU BIC- 2 p.d.g
  9. ROBERT SILAGHI- 2 p.d.g.
  10. DORINEL OANCEA- 2 p.d.g.

Ceilalți fotbaliști care au mai reușit assisturi: Gabriel Simion, Lucas Masoero, Alex Cîmpanu, Kevin Doukoure, Marco Rus (toți cu o reușită).

Curiozități:

  • La 29 de goluri (din totalul de 62) marcate de studenți, decarul Dan Nistor a fost fie autor/ fie co-autor.

INDISCIPLINĂ. CARTONAȘE…

30 de fotbaliști din lotul studenților au primit un total de 83 de cartonașe galbene.

Căpitanul Chipciu a fost unul dintre liderii echipei din teren.

TOP 5- cartonașe galbene

1. Alexandru Chipciu- 12 cartonașe galbene

2. Dan Nistor- 6 c.g.

3. Bogdan Mitrea- 6 c.g.

4. Lucas Masoero- 5 c.g.

5. Ovidiu Bic- 5 c.g.

Următorii fotbaliști au încasat cartonașe roșii: Alexandru Cîmpanu, Valentin Gheorghe, Lucas Masoero, Andrei Pițian și Bogdan Mitrea. Ultimii doi, la sfârșitul meciului cu Hermannstadt (din play-out).

Notă: În realizarea acestor clasamente s-a ținut seamă de toate meciurile oficiale ale echipei.

Kelvin Thalisson a câștigat trofeul- Zoltan Ivansuc

În urma unui sondaj, realizat pe pagina de Facebook a clubului, fotbalistul brazilian a fost desemnat fotbalistul sezonului de către suporterii echipei.

CURIOZITATEA MAXIMĂCine nu are ”dinozauri” să-și cumpere !

  • Dan Nistor și Alex Chipciu au contribuit (prin golurile și asist-urile oferite) la 39 din cele 62 de goluri marcate de Universitatea Cluj.

Reunire. 17 iunie. Plecări vs Veniri

La reunirea de azi nu vor participa fotbaliștii care nu vor mai continua să evolueze la Universitatea. Față de sfârșitul sezonului au plecat 12 fotbaliști: Plamen Iliev, Andrei Peteleu, Andrei Pițian (FC Voluntari), Kevin Doukoure (plecat la FC Argeș), Dragoș Tescan (FC Buzău), Marco Rus (reîntors în Anglia), Ante Roguljic (reîntors la CSU Craiova), Roger Junio (plecat împrumut la Corvinul Hunedoara), Ștefan Pănoiu (reîntors la Rapid București), Marco Fossati, Filip Ilie (plecat la Unirea Slobozia) și Federico Anselmo.

La capitolul achiziții numărăm 6 fotbaliști: Dorin Codrea (mijlocaș central- Concordia Chiajna), Vadim Rață (mijlocaș central- Voluntari), Iulian Cristea (fundaș central- Rapid București), Ovidiu Popescu (mijlocaș central- FCSB), Radu Boboc (fundaș dreapta- Voluntari și o revenire- Mamadou Thiam (vârf de atac, în sezonul 2022-2023 a reușit să marcheze 9 goluri în cele 27 meciuri în care a evoluat).

Primul antrenament a echipei va avea loc în Parcul Babeș.

MULT SUCCES UNIVERSITATEA ÎN SEZONUL 2024-2025 !

Posted by cristi_moise in Analiză, Echipa, 0 comments